Warning: file_put_contents(content/17/03/entry170303-235500/comments/../view_counter.txt) [function.file-put-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /home/html/webekacko.com/public_html/hory/scripts/sb_fileio.php on line 62
HOROBZORY: Opakovanie - matka (veľkej) vzdialenosti (3 Mar 2017) 
03.marec 2017, 23:55 - Horobzory

Len 48 hodín uplynulo od posledného rozžhavenia dlhých ohnísk. Po tom dnešnom už je isté, že som si tie predvčerajšie scenérie nevycucal z prsta. Ale nepredbiehajme!

Od historického prvomarcového domáceho pozorovania ubehlo sotva pár hodín. Po takomto úspechu ale jednoducho nemôžete zostať chladným ani sekundu a okamžite sa púšťate do nových teoretických analýz horizontov, inými slovami kam a za čím nasmerovať ďalší diaľkársky výjazd. Pochopiteľne, ako som aj predvčerom predznačil, mojim chrobákom v hlave je teraz magický 200+ kilometrový dokuk. Po ponorení sa do simulácii sa vynárajú dve najnádejnejšie miestečka dokonca aj tu, relatívne blízko bydliska, a veď odtiaľ by sa to kua aj dalo! V prvom rade ich ale treba ísť okuknúť, pretože v niektorých z oných končín, hoci sú v okolitých susedných dedinách, som ešte nebol a ktohovie ako to vyzerá na potenciálne vybraných pozorovacích bodoch. A tak prichádza slnečný a teplý jarný piatoček, robota ide bokom, bude to ideálna aj užitočná prevetrávka v krásny deň.

Cestou mrmlem, lebo na Štvrtej sa mi podarí zakydať bačkory a najmä bicygeľ od blata až po k...kormán. K tomu ešte nalomím pedál, ale ten aspoň ako-tak patamatovsky zreparujem nájdeným kusom látky a tľapkám sa po pleci. O chvíľu prasknem prezmenu aj druhý pedál, aby tomu prvému azda smutno nebolo. Medzitým som si už obzrel jedno potenciálne pozorovacie miestečko a o nejaký čas prechádzam plynule k druhému. Tu dnes počkám západ Slnka, lebo však nie je to pri reálnom rozhľadení sa technicky zas až taký zlý deň ani dnes, aj keď predvčerom predsa len tie podmienky vyzerali o kus lepšie.

Výsledok je však prekvapivý. Manianska hora, k mojej domovine najbližšia aj pomenovaná kóta, nielenže prináša ozaj eštimeše ponuku výhľadov na všetky strany, ale ešte je jednotlivé objekty v tento podvečer aj vidieť! Poďme nato, alias čo horizont dal.. Začneme úplne blizúčko, ale vďaka tej dymovej kompozícii som našich notorických najbližších lokálpatriotov jednoducho nemohol vynechať! :oops:Maďari za Dunajom Ipľom:


Prestrih na kúsky Štiavnického stratovulkánu. Ostatné samozrejmé vrchy ako (Pohronský) Veľký Inovec, Vtáčnik, či Veľký Tribeč som necvakal.


Ale zastavíme sa na Považí:


Večne rozostavaná budúcnosť slovenskej energetiky je jasná a nevynechateľná, zatiaľ čo východným smerom to k večeru predsa len ide ťažšie, takže obrysy Zlatej Studne v Kremnických vrchoch ozaj len preveľmi ostýchavo hryzkajú:


Šalianska chémia z tohto uhlu tentokrát pred malokarpatskou bratskou dvojkou Javorníkovcov:


Samozrejme nesmú chýbať vrchy strážiace pupok našej vlasti - Bradavicu nad Dunajom. Z Manianskej hory viditeľné v popredí s kostolom v preslávenom Jahnátkove (btw, zvyšok slovenských MK samozrejme vidieť takisto, ale nefocím):


Prvá trojciferná vzdialenosť dňa - in Österreich, takže dnes trojštátová kukačka:


A ďalšie stovečky aj na juhu - Magyarországon:


Ale už sa blížia posledné minúty dňa a ja na statíve štelujem azimuty smerom západ Slnka. Presne tam niekde sú po tieto dni oné vrcholky Álp, skúsiť treba. Nestačím sa ale diviť keď sa znenazdajky ľahký obrys kopca naozaj začne zjavovať :-o


Keď tu zrazu o minútku-dve je z neho už jasný starý známy. Neverím, neslýchané, ale je to tak - po dvoch dňoch sa Alpy vrátili a uvidieť ich mohlo aj voľné oko! :husle: [originál fotky TU]


Trvá to ale tak 5-10 minút (porovnaj s hodinou a pol predvčerom), Oskar Ďalej klesá k obzoru a Schneeberg ako rýchlo sa ukázal, tak sa ešte rýchlejšie stráca.


Spoluvinníkom okrem poveternostných podmienok na trase zrejme bola aj mohutná oblačnosť v diaľke, ktorá sa v tom čase začala nasúvať od Švajčiarska na západné Rakúsko súvisiaca s teplým sektorom tlakovej níže so stredom nad Britskými ostrovmi. Žiaľ dvestovkový fliačik Heukuppe sa kvôli uvedeným faktorom zhliadnuť nepodarilo. V každom prípade ale všetci neverci a pochybujúci už nemusia váhať - dielo zachytiť Alpy z Kmeťova a okolia sa stalo druhýkrát. A to ma podržte, že druhýkrát v priebehu 48 hodín! Po dlhom čakaní doosť slušný prídel :bounce: A dnes na len takej bežnej prechádzke... Toto sme tu ešte nemali! Teda vlastne...mali :whistle:
Výhľadový režim aj výsledok dnes nebol taký bohatý a kvalitný ako dva dni nazad, konieckoncov boli sme už na zadnej strane tlakovej výše. Veľkým pomocníkom však aj napriek do nôt nehrajúcim faktorom bolo opäť Slnko a jeho ideálna poloha pri súmraku v tejto časti roka, inak by dnes veru asi alpské perspektívy zostali nedovidené. Lenže všetko bolo napokon inak, história sa zopakovala a koleso dejín sa otočilo! Fantázia na obzore!

Dnes to teda bola rekapitulácia v podstate úplne všetkého, čo sa tu na okolí dá v diaľke spozorovať. Vidieť to, to nikdy neomrzí. A deň sa môže definitívne skončiť.
_________________________________________________

Záverečné metadata:
360° simulácia dnešných obzorov [TU]
Miestečko pozorovateľa číselne [48.141707 18.319065] aj nekvalitným obrazom :mrgreen:
Komentáre