Azúrové snehy turistickej nehy (29 Dec 2016) 
30. december 2016, 13:32

"Tradične zaužívaný" Vĺčik junior bol priveľmi netrpezlivý a zlyhal, avšak turistická rozlúčka s rokom 2016 sa zorganizovala a vydarila aj napriek tomu. A ešte ako!

Síce s dvojhodinovým omeškaním štartu oproti pôvodnému plánu, ale vyšlo to prakticky dokonale! Už na Kľaku bolo výrazne belšie než som ja osobne po počasí z predchádzajúceho obdobia očakával, vyššie postupne dokonca fakt seriózna nádielka. Našťastie stopa prešlapaná naparádu, takže väčšie problémy v podstate nenastali ani v "polovičkách", ktoré som si trúfol uprednostniť pred vysokými vyhriatymi zimnými dezénmi. Len kúsok za východiskovou dedinou sme skrížili nohy s nitránskym Pražákom Maťom, príjemná spoločnosť popri ktorej cesta dobre ubiehala. Pravá zimná mágia, Slnko a číra oplechovaná obloha, kontrastujúce tiene v lese v záverečnom úseku stúpania vytvárali parádnu podívanú. Na samotnom vrchole fukot menší než očakávaný a avizovaný, čo viac si želať. Zašli sme po ceste nazad dole ešte aj na vyfešákovanú Kláštorskú skalu, zopár extra minút polebedili pri čajíku a v družných debatách. Následne obligátne pozdravy a priania zlámaných väzov s origoš Nitránčanom, ktorý pokračoval ďalej po hrebeni. My sme kvôli pribúdajúcej výške (postupne neprešlapaného) snehu radšej zavelili čelom vzad na ústup späť do Kľaku. Pred nami vraj už len "nudný" zostup, ale kdeže, stále to totiž nebolo všetko! Oskar sa pomaloiste skláňal a zlatá hodinka mala teda riadne grády.
No vypálilo to celé proste parádne: relatívne nenáročná nežná turistika bielou, podvečer až zlatobielou krajinou v ideálny bezoblačný deň, len tak v tichosti. Famózne, uvoľnené zamknutie ďalšieho turistického roka.


► Trasa

Kľak -> Vtáčnik -> Kláštorská skala -> Kľak (cca 14,5 km; +750 m)


► Najvyššie a významné vrchy na trase► Výrok akcie
"Lživá pravda. "
(reálna podstata každého tradičného Šimonovho morálneho výlevu voči mojej osobe :D )


► Obraz


+ vrcholová vtáčnická pano: