HOROBZORY: Neostré diaľavy letné (26 Aug 2016) 
11. september 2016, 11:36 - Horobzory
Počas nášho nedávneho hejtráckeho kráľovohoľského tripu sa samozrejme nedalo vynechať diaľkové observácie. Nielenže som bol touto disciplínou v poslednej dobe totálne pohltený, nielenže som si zaobstaral rôzne nové náradie na čo najperfektnejšie pozorovania, ale Kráľovka je jedným z top diaľkovovýhľadových kopcov SR, veď z nej vidno do 6 rôznych krajín. Letné podmienky pod vplyvom stabilnej situácie v tlakovej výši nie sú ani zďaleka na extra ďaleké dokuky ideálne, ale vyskúšať a otestovať samozrejme bolo treba. Z dvoch pokusov pri výstupoch na KH bol úspešnejší ten prvý, logicky. V tlakovej výši platí na dobrú dohľadnosť zásada čím skôr tým lepšie, meteorologickou terminológiou povedané lepšia jej predná strana ako zadná.

Priamo na mieste počas pozorovania sa mi nezdalo, že by na fotkách mohlo byť niečo úchvatné. To bolo spôsobené aj tým, že ja chytrák som si samozrejme doma zabudol prípravu s popisom horizontu. Napokon po návrate a dôkladnej analýze vyšlo najavo, že z toho napokon hádam ešte bude aj nový osobák. Pozorovanie ale na mňa vytasilo svoje záľudnosti.

Naozaj veľmi ďaleko do diaľky bolo vidno iba v úzkom segmente vychádzajúceho Slnka. Našťastie ráno práve tohto dňa v roku boli práve v tejto časti horizontu kopečky vzdialené 150-200 km. Konkrétne pohorie Bieszczady, čo sú v úvodzovkách povedané poľské Poloniny ležiace na druhej strane hranice za severovýchodným rohom Slovenska. Ďalšou záľudnosťou pri daných podmienkach bolo, že pekne ostro je na fotkách vidno prakticky len v jeho "kontakte" pri východe spoza horizontu. Zvyšná časť Bieszczad s najďalej vzdialenými vrcholmi vyšla neostro, aj keď je zrejmé, že o Bieszczady ide. Tu je situácia:

(pre porovnanie hneď pripájam aj link na pekne ostrý ten istý horizont z iného, samozrejme nie môjho, tunajšieho skoršieho pozorovania; dotknuté miesta sú na panoráme zľava)Pozn.: fotka bola pre lepšiu čitateľnosť skontrastovaná a gamaskorigovaná, originálny záber si možno pozrieť tu.

Ako sami vidíte, až na pár výnimiek veľmi ťažko určiť ktorý kopec z horizontu je presne ten daný. Dôvodom je nielen neostrosť, ale tiež fakt, že v smere pozorovania je naukladaných viacero bieszczadských hrebeňov. Práve preto nie je možné urobiť záver, že na fotke je určite aj 182 km vzdialená hora Polonina Caryńska. Ona tam síce asi naozaj je, ale nebudeme sa práve hrať na to "asi". Čo na fotke je aj logicky zdôvodniteľné a potvrditeľné je Hyrlata (160 km), hoci samozrejme tiež neostrá, no pred ňou v smere výhľadu nestojí žiadny vysoký kopec zo súbežne sa tiahnúceho "predhrebeňa". Práve Hyrlatu som sa preto rozhodol oficiálne považovať za najvzdialenejší spoľahlivo určiteľný bod z tohto pozorovania. V konečnej konštatácii to znamená, že hodnotu predchádzajúceho osobného maxima som predĺžil o 3 km. Pomaly ďalej zájdeš :-)

Z ostrého na záver ako bonus neskoroaugustový Oskar vychádzajúcu spoza Chryszczaty (156 km):A pre úplnosť pozorovací bod 48.88266 20.14079: