Panie záhradkárky Turca (19 Jún 2016) 
20. jún 2016, 19:30
Blatnica. Dedina na Turci malá jak naše Kmeťovo, ale dvoma preslávenými dolinami a dvoma ešte preslávenejšími kopcami povýšená na strašne veľkú parádu. Každý si tu príde na svoje, korčuliari, bicykliari, pešiari, kopčiari, jaskyňoši, vertikalisti, ističi. Blatnica toho totiž do vienka dostala až až.
Vyrážame jej v ústrety v nedeľu netradične až pred obedom, prichádzame po dvoch hoďkách a túru začíname až o druhej. Náš plán je pripraviť plán až na mieste, ideme predsa len neskoro, takže uviďme priebežne podľa okolností. Počasie je ale dostatočne naklonené, takže zdá sa nebude žiaden problém s výstupom na tunajšie vrchárske dominanty, navyše sa to hore aspoň vyľudní, lebo národu bolo v pekný nepracovný deň vonku požehnane. Tak aj všetko bolo.
Žiarivé vápence až dolomity masívov Ostrej aj Tlstej jasne dokázali, prečo som sem už tak dlho túžil vyletieť. Pohľady pre bohov, opantala hlavne fenomenálna perspektíva celého Turca ako na dlani, ale samozrejme toho bolo násobne viac, hlava sa krútila na všetky strany. Oblaky síce napokon zmarili premyslený zámer zostať na západ Slnka, ale aj bez neho to na blatnických fešandách bolo extrémne vydarené a pekné. Doposiaľ navštívené krasoty Slovenska sa rozrástli o vážneho kandidáta na popredné umiestnenie. A to sme ešte z miestnej ponuky nevideli ani zďaleka všetko, tož bude veľmi nutné vrátiť sa na locus delicti v Bralnej Fatre opakovane.
Zo zvieracej ríše (okrem všadeprítomného Srnca) tentokrát kamzíky na Tlstej - neoddiskutovateľné i nacvaknuté, no pri zostupe z Ostrej sa myslím na náprotivnom svahu mihol aj ďalší Macko Uško, druhý za necelý týždeň. Je ale pravda, že tentokrát nie som s istotou že to naozaj bol medvä stopercentný. Spolubratie pútnici boli bohužial akurát vtedy tak 70 metrov za mnou a ani jeden z nich ho nezachytil.

P.S.: Nezameniteľnú hodnotiacu hlášku dňa spomedzi trojčlennej posádky výjazdu zaobstaral už spomínaný mr.Srnka, s ktorým som mimochodom výškové metre naberal premiérovo:
"Dobré to bolo. Malo to svoju dĺžku, výšku aj čas. Nebol to len taký rýchly skon. "

A bolo to nádherné.


► Trasa
Blatnica -> Konský dol -> Ostrá -> Tlstá -> Mažárna -> Blatnica (ccá 17 km; +1200 m)


► ObrazJuraj 
22. jún 2016, 13:34
Ninja Michal :D :D