Kopanice bez hranice (15 – 16 Jan 2015) 
17. január 2015, 20:48 - Horobzory

Kebyže naozaj platí známe úslovie, že ako do nového roku vstúpiš, taký bude celý, potom by som mohol byť absolútne pokojný, lebo by ma mala čakať nekonečená a bezbrehá turistická extáza. Prvý minitrip 2015-ho totiž priniesol absolútne famózne vrcholové vyvrcholenie. Ešte predtým sa tam hore ale bolo treba vytrepať. Cestou fajnovo zahrieval Oskar, veľkojavorinská bučina u mňa pri podobných biotopoch zatiaľ proste nemá konkurenciu, aj krásneho ľado-sniežiku bolo, aj čerstvý nočný prašan na ňom. Na hraniciach teda bolo treba okrem okolitej zimnej pohody dobre pozerať aj pod nohy, ochromené jemnými bolesťami v ľavom triesle mýticky u oboch členov výpravy súčasne. Navyše po dostavení na výslnie peakového hrebienka sa do nás logicky troška oprel vetrík. V tom istom momente ale bezhraničná turistika na pomedzí ČSR dostala úplne nový rozmer, akoby bez hraníc totiž boli aj výhľady. 'Šak posúďte sami, takto nejako to bolo pri rozhľadení sa do tej slovenskej zemi (treba si zväčšiť/priblížiť kliknutím):
Je to tak priatelia, z "Myjavy" až na strážkyňu na konci Oravy, či do Západných Tatier, samozrejme okrem nich aj na mnohých ďalších slovenských horských fešákov. Pätnásteho, roku pätnásteho, o pätnástej. A aj v tých 150 km, čo nás akoby ani nedelili od zasnežených vrcholcov tatranských, je obsiahnutá tá pätnástka. Takáto turistiše-mágia nepotrebuje žiadne ďalšie komentáre, úplne to stačí zažiť a zžiť sa s okamihom, veď sme tam v tom vetre aj meditovali dobrú chvíľu. Už potom, kúsok nižšie na medzitým prednedávnom zrekonštruovanej Holubyho chate skromná atmosféra pracovného štvrtku, zaujala tunajšia ara (papagáj) čo po vstupe do chaty pekne pozdrravila, ďalej ešte mimoriadne dobré lievance, variť tu rozhodne vedia. A keď oni vedia variť, ja viem jesť :-/ Inak všetko po starom, okolité prostredie je tak či onak rozhodne hodné návštevy.
Rekapitulácia? Chodievajte do hôr! Lebo aj takýto krtinec dokáže vykúzliť neskutočné zážitky. Javorina nesklamala ani nadruhýkrát, naopak, nachystala ešte väčšiu energiu a čarovnosť pánbožkovej prírody. Fantastika momentu stále žije!


► Parametre trasy
Deň 1:Deň 2:
Holubyho chata -> Brezina -> Stará Turá (11,3 km)► Najvyššie a významné vrchy na trase
► Obraz