Nachodeninové pche-kvapenie (3 Nov 2014) 
4. november 2014, 12:06

A z torty vyskočila Kráľovná! Prvé starosti prišli nečakane skoro, keď nás nočák s vyše hodinovým meškaním prinútil zmeniť plány: miesto jedného prestupu s relatívne nádejným štvorapolhodinovým kontinuálnym spánkom sme pod Hoľu dorazili na štyri prestupy s pravidelným nespánkom. Navyše, pôvodne plánované štartovacie miesto sme museli posunúť juhozápadne z Pustého Poľa na Šumiac, čo sa v konce koncov ale ukázalo ako zážitkovo lepšia voľba, takže celý ten nočný humbuk beriem ako znamenie zhora a dodatočne zaň úctivo ďakujem(e)!
Nad hornú hranicu oblakov (cca 1100 m n. m.) sme sa dostali pomerne skoro a začalo sa azúro s labúžom. Vĺčik síce išiel hore ako keby s vankúšom pod hlavou (nedivím sa mu), moje mozgové hormonálne továrne ale fungovali dobre a endorfíny sa pri pohľade za chrbát vyplavovali jedna radosť. Hore na Hore „taký veter fúkau až šarkan ci**nu straťeu“, ale pri troche šťastia sa to tiež dalo prežiť, so závažím na chrbte tobôž. Okrem tradičných vrcholových úkonov sa našiel čas aj na oslavný fajnový pohárik ľadového (našeho nitránskeho!), ktoré som objavil ešte v Šumiaci. Chcel som aj vývrtku, ale tú nemali, na pomoc však obetavo prišla košická dvojka (Hajrá Kassa!) a všetko dopadlo úplne ideálne. Pre zostup sme sa kvôli inverzii na juhu, západe a východe (len pod Tatrami mora nebolo) rozhodli späť do Šumiaca, nech si oceánske pohľady ešte užijeme. Párkrát sme aj polebedili na fajnovom slniečku, s ubúdajúcou nadmorskou výškou sa symbolicky začalo rozpúšťať aj more pod nohami, takže sme si v tento brilantný deň mohli žiarivý žltý kotúč vychutnať úplne do posledného lúča. A po nedávnom prúsere na Kľaku si to počko vynahradilo do poslednej molekuly atmosféry.
Ako hovorí staré príslovie, lepšie byť na Kráľovej Holi utopený v slnku a s inverziou, ako v hmle a mokrý do poslednej nitky. Vĺčik sa pýtal, že prečo mám Hoľu až tak rád. Presne pre to, aká je zradná a čo všetko sa na nej dá zažiť v priebehu pár minút života. A okrem toho rozhodne aj preto, lebo dáva jednému z najchudobnejších krajov na Slovensku tú nálepku, že on je aj tak ten absolútne najkrajší.
P.S.: Niet kchajších nachodenín ako nachodeniny. Keď sa síce nachodíš, ale tá kchása čo sa nachodí okolo teba je aj tak silnejšia. Budem si tento včechajší dachček uchčite vysokoceniť a navždycky pamätať. Ešte chaz zaň pchevelice ĎAKUJEM!


► Parametre trasy
► Najvyššie / významné vrchy na trase
► Obraz
(niektoré foto by vĺčik)