Letný čaj ďumbiersky (6 – 7 Aug 2014) 
8. august 2014, 11:11


Početná ďerecko-michalská tlupa sa vydala na cesty. Cepri a Nízkymi Tatrami nepoškvrnení okúsili prvýkrát čaro Ďumbiera a ďumbierskeho čaju na Štefáničke a snáď sa im to teda páčilo. Čo treba hlavne spomenúť a poďakovať, tak v prebiehajúcom búrkovom období nám nebesá dopriali absolútne luxusné počasie počas všetkých kľúčových pasáží tripu, za čom treba tam hore neskonale poďakovať.
Prvý deň 8km/1000+m výšľap Mlynnou dolinou na MRŠ-ku, osladený napr. viacnásobným brodením potoka, či čučoriedkovým obžerstvom. Časovo sa nám to trošku natiahlo, ale nebolo sa kam náhliť, takže balada, a to všetko nad všetky očakávania prakticky stále v slnečných lúčoch. Pokračovanie na Ďumba na západ slnka v ten istý deň nevyšlo kvôli vrcholovej hmle, ale aspoň si sedemčlenná posádka mohla vychutnať do sýtosti atmošku Štefáničky, tentokrát celkom slušne naplnenej. Konečne po posledných dvoch neúspešných pokusoch bola napečená aj bublanina, čiže u mňa osobne boli do duple sny sladké až až.
Budíček o 3:15 bol nie jednoduchý, ale zdarný, rovnako ako skorý ranný čiastočne temný pochod k Ďumbieru, pre mňa tento rok už tretíkrát. A to pripomínam, že do leta 2012 som tento kopec ignoroval. S prvými výhľadmi na liptovskú stranu sa to začalo. Nepopísateľná inverzia bolo to najlepšie a najzimomriavkovejšie, čo som na tomto kopci zatiaľ zažil. Do toho samozrejme východ Oskara, postupne osvetľujúceho tú cukrovú vatu pod nami, do ktorej sa doslova žiadalo skočiť. A nadôvažok ešte aj desiatky kamzíkov len tesne pod vrcholom, voľným odhadom tak tridsaťčlenná skupina. Niečo, na čo sa len tak ľahko nezabudne. Veď som si to aj do sýtosti vychutnal a naťahoval odchod ako sa len dalo. Zvyšok dňa trošku hrebeňa smer Chopok a Dereše, s dlhšou medzizastávkou na Pažitnej ulici medzi Gondolami. Našťastie z Kamienky kvôli hmle, ktorá sadla od oka hoďku po sunrise keď sa liptovská inverzia rozplynula, pomaly ani nebolo dovidieť na zberené suroviny, čiže to tam bolo aspoň trošku príjemnejšie. A potom už len zošľap na Srdiečko, z časti v pahltnej kosodrevine a s pár kvapkami dokonalými na ovlaženie tiel.
To všetko v prvom rade s čajovňovou partiou dobrých duší, ktorej patrí poďakovanie, že sa chytila na nápad. Inými slovami, vrchovato dobrá akcia s neskutočným vyvrcholením na vrchole vrcholného nízkotatranského vrchu.

P.S.: Genius loci končín okolo Štefáničky a Ďumbiera je proste neskutočné...


► Parametre trasy
Deň 1:


Deň 2:
Chata gen. M.R.Štefánika -> Ďumbier -> Chopok -> Dereše -> sedlo Príslop -> Kosodrevina -> Srdiečko(~ 14,4 km)► Najvyššie a významné vrchy na trase
► Obraz
Foto by vĺčik