Nitránska farebná rýchlo[kul]túra (3 Dec 2016) 
4. december 2016, 21:21

Na Zobore, ktorý máme tu po boku v krásnej Nitričke, som nebol veruže aj dobrých pať rokov. Ale už dávnejšie padli návrhy zase si pripomenúť ako fajnovo tam je, ale hlavne ako geniálne to odtiaľ vyzerá. Navyše západ Slnka zo zoborských perspektív, to bola vec nami doteraz ešte neokúsená a tým pádom vymeditovaná na absolvovanie. Nuž našiel sa vhodný termín a už aj sa mašírovalo a ajhľa tu je krátky fotoprehľad ako to tam vyzeralo.

Odjazd z domu s mierným meškaním oproti plánu, ale však pohoda, pohneme kostrou pri výstupe a nejak to stíhame byť na mieste včas. Vybraná trasa teda tiež čo najrýchlejšia, ale zato najstrmšia: modrá vertikálna direttissima od najvrchnejších domčekov prihľahlej mestskej časti. Ideme "len" na predvrchol Pyramídu, odtiaľ je pohľad fešnejší ako z vrcholu samotného Zobora o kúsok ďalej. Tabuľka ukazuje 50 minút, šlapeme do krátkej, ale výživnej strminy ako magori a v cieli sme... 22 minút po štarte. Kultúra rýchlotúry bez chochmesu, ale za odmenu ten typický mega prvý pohľad na zaiste jedno z najfeši miest Slovenska s jeho dominantami.Napokon ešte hodnú polhodinku čakáme kým sa Oskar s nami začne hrať na schovávačku, medzitým doštelujeme prístroje, v celkom príjemnej kose pijeme čaj, alebo len tak meditujeme. Vďaka svetlu je to raz ružové, raz o čosi potemnejšie, skrátka také ako sám život.


Kotúč pomaly, ale isto klesá k horizontu a zas nás na pár hodín potichu opúšťa. Mr.Srnda kričí že netreba zabudnúť na Mesiac a Slnko v jednom zábere.


Ultrazúm v druhej ruke má tiež robotu. Alpy sú napriek dušičkám nádejí stratené v pomerne silnom opare, ale žeby sa aspoň pred žeravou guľou pri samotnom západe predsa zjavila ďaleká cudzina? V tento deň Slnko zapadá presne tam, kde by sa mal v diaľke na obzore nachádzať menší Hirschenstein (maď. Szarvaskő; 836m) na rakúsko-maďarských hraniciach - číslom 170 km ďaleko. Žeby?


Isté sú Malé Karpaty po pravej ruke, aj keď tiež nie úplne najpresvedčivejšie.


A pri lepšom zahľadení sa vidno aj (za) samý pupok našej vlasti: Königswarte, Hundsheimer Berg, Kamzík, Devínska Kobyla, známe to kopcovité pojmy v okolí Pártyslavy, viď ich na horizonte na pravej strane fotky. Najďalej z nich je najvypuklejší Hundsheim, bezmála 90 km. A popritom tie farby!


Pre bádateľov sa síce neúprosne blíži čas na zostup, lebo povinnosti v meste volajú. Orgie z farebnej hry svetla na nebi ale ešte chvíľu pokračujú, sveta je žiť. A stačí tak málo. Doslova pár minút a naozaj len za hrsť síl. Potrebujete sa naozaj len nachvíľku zastaviť a preliezť mantinely svojho spovinnelého bežna. Treba HO, ten nádherný svet, proste len vidieť.► Trasa
Nitra-Zobor, Podhájska Cesta -> Pyramída a späť (cca 2,4 km; +250 m)