Prepotrebný jesenný lokálny nezostavší nevychutnaný (14 Nov 2016) 
15. november 2016, 11:11

Skromné domáce malohorské podmienky, ešte skromnejšie jednočlenné obsadenie a úplne prachobyčajný pondelok. Po dlhej vyše dvojmesačne horochodeckej abstinencii, pri momentálnom mentálnom požiari a pred všemožne ťažkým koncom roka to napriek tomu bol možno jeden z najpotrebnejších výbehov aké boli kedy naplánované. V protismere trasy absolvovanej v prvých dňoch roka 2013, čiže s východiskom na predmestí ZM a cieľom až na druhej strane Pohronského Inovca v Novej Bani.

Sranda veliká sa ale začala už pri odchode z domu, keď som videl vlak cúvať (!!!). True story! Alebo žeby predsa ilumináti?
Ozajstný chodecký príbeh sa ale v každom prípade začal o zhruba hodinku a pol neskôr na predmestí ZM v Žitavanoch. Obávané blatko vyše dediny primrznuté, takže nielenže pohodičkový začiatok, ale naopak ešte aj vábivý chrumkavý zvuk pod nohami, ktorý hladkal ušká aj v úvodnej dúbrave po vstupe do lesa. Po hoďke už na nižnej strane Obyckých lúk plánovaná zachádzka ku smutne (kameňolomom) zmasakrovanému Benátu. Príroda za to nemohla, kur*ia to všetko len ľudia. Benátske raňajky, čaj, prevencia pred otlakmi a hajde do ďalšieho boja. Obycké lúky naskrz, bol som prekvapený ako sú zastavané, toľko domcov tu predsa predtým nebolo, či?! Ďalej už posledným stúpaním dňa na najvyššie miesto treku - Veľký Inovec, po ceste s idylickou cintľovou bučinou, či chutným odpočinkovým miestom pri prameni. Na samotnom vrchole aj snehové podmienky, zase raz po čase všehochuť v tomto minipohoríčku! Teda až na počasie, to bolo stabilné: stabilne úžasné, Slnko to rozbalilo na plné guľky. Pomaly sa ale aj skláňalo a bolo treba motory popohnať posledné kilometriská, aby finiš prebehol ešte za svetla. Nakoniec sa aj to v pohodičke podarilo, takže spokojnosť s dňom preveliká, lebo chodecko-psychohygienický day off dopadol proste príjemne a mal svoju echtovskú hodnotu. Trochu to síce pri vyše štvrťstovke kilometroch bol aj nútený fofr, keďže novembrové dni sú už o poznanie kratšie. Avšak čo bolo treba vychutnávať v domácom klasickom prostredí nezostalo nevychutnané. Krásna jeseň, jedna pieseň!


► Trasa

Žitavany, námestie -> Obycké lúky pod Benátom -> Benát -> Obycké lúky -> Veľký Inovec -> Bukovina -> Nová Baňa, centrum -> Nová Baňa, vlak (cca 26 km; +1050 m)


► Najvyššie a významné vrchy na trase:► Obraz