Baby a leto na domácej lúke (29 Sep 2014) 
2. október 2014, 17:46

Kebyže odtiaľto z dolniakov mám vybrať nejaký horský kraj, ktorý by nám tu mal byť srdcu najbližší, tak to nebude vzdialenosťou najbližší Tríbeč, ale nenápadný Pohronský Inovec. Tu sa rodí Žitava - živá tepna našej "doliny". Nuž a práve tieto končiny sú so svojimi maľovanými lúkami a do nich osadenými štálmi na jednodňovku v babom lete ako stvorené. Imaginárne "zetko" na trase Nová Baňa - Jedľové Kostoľany so zlomovými bodmi na Veľkom Inovci a vo Veľkej Lehote sa prihlásilo o slovo. Väčšia časť po značkách, menšia mimo značku. Bol čas vyraziť!
Na začiatok sa dole v Novej Bani ešte prevaľovala tradičná baboletná ranná hmla, o kus vyššie, troška ďalej po asfaltovom zádrbe na Záhrb už ale ešte tradičnejší Oskar začal naplno dominovať. Inak, na Záhrbe neprehľadný terén jak sviňa, tri cesty a človek nevie kam vykročiť. Podarilo sa mi sa odtiaľ odlepiť na štvrtý (!) pokus (áno, na štvrtý z troch možných ciest), a aj to som určite nešiel po značke. Tá sa mi zase zjavila pred očami až zhruba po pol-trištvrte kilometri, odtiaľ to už bolo s ďalšou orientáciou fajn. Zlaté dobré GPS-ko zase zachránilo, nebeský vynález kolegov geoinformatikov!
Po príchode na štále na Bukovine sa na plné kecky otvorili lúčne panorámy. Miestne býky na retaziach boli nervózne, ale pár fotiek zvládli. Ďalej tradičný úsek tesne pod strechou pohoria cez Loksovku, na Veľkom Inovci krátky vegáč a obvyklé výhľady najmä na Sitno a do Podunajskej nížiny. Pár metrov vzdialená chata pod Inovcom prežíva veľmi smutnú dobu, momentálne načisto nefunguje (podľa oznamu do 30.9.2014), ale ktovie čo bude ďalej, pretože podľa dopísaného odkazu sa zdá, že bola predaná. A ani tunajšia zdivelá mačka sa neukázala. V pohode tu tak bol aspoň obed ten na slniečku, do ktorého o dušu viala vlajka na výhľadovom svahu pred chatou. Nasledujúci úsek do Veľkej Lehoty sa zapísal do pamäti hlavne ďalšou “dokonalou lúkou“ povyše chotára. Bolo tu čo pofotiť: samozrejme samotnú lúku a na nej jesienky, alebo bedľu samú vojačku v poli...teda...na lúke. V sympatickej celkom veľkej dedine som napokon minul prameň Žitavy, lebo sa vôbec nenachádzal tam, kde sa mal. Tak som sa pomaly pobral na posledný úsek do Jedľových Kostolian, počas ktorého som to ale ešte roztiahol za dedinou a dal si špeciálne rande s neúnavnými slnečnými lúčmi v polohe ležmo. Potom to už bolo len cez lesík do cieľovej dedinky, úplne na záver v nepríjemnom “kliešťoidnom“ teréne. Jednu vyciciavačku som aj našiel rovno v Kostoľanoch, našťastie ešte lezúcu. A ešte, na rovnakom mieste ma o 2 evri odrbal miestny prípad. Ale budem si brániť povesť, lebo zahral to šikovne, soco jedon!


► Parametre trasy

Nová Baňa -> Záhrb -> Bukovina -> Veľký Inovec -> Drozdovo -> Veľká Lehota -> Jedľové Kostoľany (~ 25 km)► Najvyššie vrchy na trase
► Obraz