Holé kríže hole Krížnej (17 Apr 2016) 
18.apríl 2016, 12:08
Voľná nedeľa, poslednú dobu u mňa celkom rarita. Keďže vonku zúrilo pozitívne počasie, vydumali sme na tento deň výbeh, napokon po filtrácii variantov s na návštevu prichodivším Hatoškom. Krížňanský okruh vo Veľkej Fatre vopred spĺňal všetky predpoklady na parádny záťah. Tak aj bolo.
Po skorej rannej štreke na trase Ďerek City -> Turecká a bojazlivom zaparkovaní tátoša najprv dolinou Ramžinej na Úplaz, odtiaľ bočným hrebienkom Malej Krížnej cez hlavné rebro prvej dámy Krížnej (1574) až na samotný vrchol, odkiaľ direktkou cez Líšku a po zjazdovke na Salašky tentokrát smerom dole. Celý priebeh už nie v podmienkach jedného z najlavínoznejších kopcov SR, ale naozaj už len so symbolickými pozostatkovými fľakmi snehu. Inak čistá jar, po výstupe nad les s krásnymi hôľnymi pasážami posiatymi kvitnúcim šafránom. Pod nohami väčšinou času mäkkučká trávička, dalo sa istý čas nabažiť aj bez vibramiek. Celá túrička v krásnom vysvietenom počasí, vetrík návštevníkmi trošku zakýval, ale ani zďaleka to nebola avizovaná víchrica. Nejasné mráčky prišli až po zostupe, takže všetko naprosto ideálne! Vonku sa nie nadarmo nachádzali požehnane početné páry turistických nôh. Krížňanské do trávy obnažené partie sú strašne šťavnaté, tunajšie miesta prirastajú srdcu stále bližšie a bližšie, a zaraz zvádzajú na ďalšie návštevy. Dovidenia!

Najkrajšie zážitky
z najkrajších miest,
kým ťa nohe nesú,
nechaj sa niesť.


Krátka verzia pre neprispôsobivých:
Slnečno, miestami hundravo, mierny vietor a ojedinele prudký hajtrák. Teplota vo výške 1500 metrov: 1 hejter.


► Trasa
[GPS záznam] Turecká, vyšný koniec -> Ramžiná -> Malá Krížna -> Krížna -> Turecká, Salašky -> Turecká, vyšný koniec (13,3 km; +1040 m)


► Obraz
(posledná + pano by Hatoš)


A v obrazozvukovom bónuse sa všetci pozrite aj na to, aké zákernosti sa diali na túre!!!Komentáre